Acıbadem Kurabiyesi

Acıbadem Kurabiyesi

Hazırlama Süresi15 dk
Pişirme Süresi40 dk
Servings: 10 adet (küçük)

Malzemeler

 • 150 gr badem unu fındık unu da kullanılabiliyor
 • 3 adet yumurta akı (Yumurta küçükse 4 adet gerekebilir.)
 • 225 gr toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 10 adet çiğ badem (isteğe göre)
 • 1 çay kaşığı acıbadem aroması (isteğe göre)

Tarifi

 • Hazır badem unu yerine badem ve fındığı blenderda iyice toz haline getirerek kullanabilirsiniz. Kendiniz yapacaksanız iyice toz haline gelmesi önemli.
 • Yumurta aklarını çatal veya çırpıcı ile çırparak beyaz köpük haline getirin.
 • Bir tencerede şekeri, badem ununu ve yumurta aklarını birleştirerek kısık ateşte sürekli karıştırarak kavurun. Bu en son halinin çatlak çatlak olması ve acıbadem tadı açısından önemli. 8-10 dk sürecektir. Önce şeker eriyeceği için yayılacak, sonra kavruldukça kendini toplayacaktır. Süreden çok kıvam olarak şekerin iyice eriyip, karıştırırken tabanda beyaz bir iz bıraktığı ve kapanması için 2-3 sn geçtiği kıvam en iyi kıvamdır. Daha az pişerse şekil vermesi zor akışkanlıkta olur. Daha çok pişerse de hamurdan çok dağılan bir helva kıvamına gelebilir.
 • Bundan sonrası için bu hamuru soğutmanız gerekiyor. Burada başka soğuk geniş bir kaba veya mermer soğuk tezgaha alıp spatula ile alttan üste karıştırarak soğutmak hızlandırıyor. Aynı sıcak tencerede kalırsa pişmeye devam edeceğinden kontrolünüz dışında koyulaşabilir ve soğuması gecikir.
 • Bu sırada fırını 130-135 dereceye ayarlayıp ısınmasını sağlayabilirsiniz. Düşük sıcaklıkta pişeceğinden hamurunuz soğuyana kadar fırın da ısınacaktır.
 • Tahminen 10 dk. içinde oda sıcaklığına indikten sonra içine limon karıştırıyorsunuz. bu hamurun koyulaşıp kıvam almasını sağlıyor. Kullanmak isterseniz acıbadem aromasını da bu aşamada ekleyebilirsiniz. Spatula ile eşit dağılacak şekilde 1-2 karıştırmanız yeterli.
 • Eğer ele çok yapışıyor ve biraz akışkan ise sıkma poşetine doldurup bir fırın tepsisinin üzerinde yağlı kağıda sıkarak hazırlayabilirsiniz. Benim yaptığım ele gelebilir olduğundan elimle yuvarlayarak dizebildim. Biraz yayılacağı için aralarına boşluk bırakmakta ve çok bastırmamakta fayda var. Bu tarifle 10 adet küçük kurabiye çıkacaktır. Büyük isterseniz 4-5 tane olacak şekilde yapabilirsiniz.
 • Her birinin üstüne biraz içine yarı gömecek kadar bastırarak kabuğu soyulmuş çiğ badem koyabilirsiniz. Bu da tercihe bağlı. Benim kabuklar yapışık olduğu için o şekilde yaptım, tadında bir fark olmadı. Ama görsel olarak kabuksuz olması daha doğrusu.
 • Fırının orta sırasına yerleştirip 30 dk kadar pişiriyorsunuz. Eğer renginin kahverengileşmeye ve üstünün çatlamaya başladığını görürseniz, fırını 150 dereceye getirip 10 dk kadar daha kahverengi rengini alması için pişiriyorsunuz. Bu son 10 dk'da gözünüzün üstünde olmasında fayda var.
 • Fırından aldıktan sonra yağlı kağıttan kolay ayırabilmek için önce ıslak bir bez serip, yağlı kağıdı onun üzerine alın. Bu şekilde altı dağılmadan kağıttan ayrılacaktır.
 • İsterseniz, altı nemliyken ikisini yapıştırarak pastanelerde gördüğümüz gibi ikili olarak da servis edebilirsiniz.
 • Afiyet olsun 🙂

Hikayesi

Acıbadem kurabiyesi küçükken çok sevdiğim tatlı kaçamaklardandı. Okul çıkışında eve gitmeden harçlığım varsa, pastaneye uğrar,  ve eğer dondurma alamayacağım bir zamansa, mutlaka ya acıbadem kurabiyesi ya da ayçöreği alırdım. 
Artık hem çok cazip alternatif var, hem de ne yazık ki şekeri daha az tüketmemiz gerektiğinden eskisi kadar sık yeme şansım olmuyor. Gene de arada özellikle de eski usul bir pastane gördüğümde kendimi acıbademlerin önünde bulmuyor değilim.
Bazen özellikle de canınız bir şeye sıkıldığında aklınıza birden hiç olmadık bir yiyecek yapmak gelir. Çok normalmiş gibi yazdım. Herkese gelir mi bilmiyorum da ben de böyle oluyor en azından. Akşam yemekten sonra biraz da aklıma bir şeyi takmış düşünceli otururken birden çocukluğumda İzmir'de Alsancak'ta Gazi ilk okulundan çıkıp karşısında Sevinç Pastanesi'nin önünde geçirdiğim anlar geliverdi. Bunları düşünürken bir anda kendimi mutfakta acıbadem kurabiyesi yapmak için badem veya badem unu ararken buldum.
Evde bizimkilerin en favori kurabiyelerinden değil. O yüzden bu aslında biraz da kendimi ödül. 
  Bu arada pişirince farkettim ki ocakta harcı biraz fazla kavurmuşum, böyle olunca un ufak olan bir hamurum oldu, tekrar hamurlaştırmak için bir yumurta akı çırpıp, biraz şeker eriterek ekledim. Bu sebeple üstü alışık olduğumuz kadar çok çatlamadı ve fırında pişerken çok yayılmadı. Ancak tadı birebir aynı oldu. Hatta çocuklar görüntü normal kurabiye, kendisi acıbadem diye ufaktan dalga da geçtiler.  O yüzden tarifte yazdığım gibi siz kavurma kısmında kıvamı geçirmemeye çalışın. Bunu da alınacak dersler kısmına yazmış olayım.
Ayrıca acıbadem aroması da eklemedim. Bence eklemeye de hiç gerek yok. 
 Denemek isteyenlere şimdiden afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir