Evde Ergen Var Kanunları (EEVK)

Şu bir gerçek, evden ergen varsa, çoğu doğru bildiğiniz kanunlar işlemiyor. Eğer iki ergen varsa bu sefer sizin değil onların bildiği veya uydurduğu kanunlar işliyor. Üstü olursa zaten ortam Teksas demektir. Bu yazının evde ufak! çaplı bir kriz yaratacağına eminim. O yüzden buradaki tespitleri bizim evin hallerine göre değil, çevrede gördüklerim üzerine yazıyorum diyeyim de meşru müdafaalık yer açayım kendime. Bir nevi, ben sana güveniyorum, çevreye güvenmiyorum misali :

Evde Ergen Var Kanunları (EEVK) :

1- Hangi şartlar altında olursa olsun, fotoğraflarını çekmek, geçmiş fotoğraflar da dahil bunları sosyal medyada kullanmak kesinlikle yasaktır.

2- Whatsapp üzerinden mümkünse harf kullanmadan emojilerle, mümkün değilse de en az harflerle yazışmak esastır. Örneğin naaber sorusuna sadece ’ii’ diye cevap verilir. Aradaki ‘y’ bile zaman kaybıdır.

3- Gene whatsapp üzerinden canım, kuzularım, bebeğim, bir tanem, tatlım, kıymetlim gibi normal şartlarda ‘ii’ hissettirebilecek hiçbir sıfatı kullanmamanız gerekir. Hatta arkadaşlarının yanında mümkünse annesiyle babasıyla yazışıyor durumuna düşürmemek için hiç yazışmamak daha iyidir.

4- Dışarıda, okulda arkadaşlarıyla beraberse, kasten zaten kesinlikle yapamazsınız ama tesadüfen denk gelirseniz, mümkünse tanımamazlıktan gelin, yanlışlıkla aa bu benim kızım, oğlum deyip dayanamayıp bunu belli ettiyseniz, en formal tavrınızı takınıp, selam verip devam edin. Çünkü bir ergen başka bir ergenle beraberse ebeveynler o esnada yok hükmündedir.

5- Evde yetişkin bir ergen 10 kaplan gücündedir. Birlikte yemek yemek, birlikte televizyon seyretmek, aynı odada ellerinde ekran olmadan belli bir süreden fazla zaman geçirmek, aynı müziği dinlemek çok nadiren olabilir. Bunun olması zaten ya bir şey isteyecekleri, ya da sizin kızacağınız bir şey yapmaları durumunda olur. O yüzde o isteği veya itirafı duyacağınız ana kadar bu nadir tabiat olayından zevk almaya çalışın.

6- Evde televizyon seyretmeniz ebeveyn olarak size tanıdıkları bir haktır. Çünkü kendileri prensip olarak herhangi bir görüntüyü 10″(inch) üstünde bir ekrandan seyretmezler. Zaten siz de yaşını almış bir ebeveyn olarak 50″ ‘in altına inmezsiniz. Siz ayrı inch’lerin insanısınız.

7- Alışverişte eğer kendinize ya da başkasına bir şey alacaksanız mümkünse yanınızda olmasınlar. Eğer ona bir şey alınacaksa da mümkünse siz onun yanında olmayın. Seçeceği dükkan, seçeceği ürün, seçeceği renk, seçeceği desen, seçeceği boy, seçeceği fiyat, seçeceği süre, seçeceği ödeme yöntemi gibi seçme ihtimali olan hiçbir konuda fikir beyan edemezseniz, istatistik kurallarına aykırı bir şekilde de bunların hiç birinin sizin seçeceğinizle aynı olma ihtimali yoktur.

8- Ne zaman aç, ne zaman tok olacakları biyolojik ve zamana bağlı değildir. En aç olmaları gereken zamanda tok, en tok olmaları gereken zamanda aç olabilirler. Bu durum genelde sizin o an ne hissettiğinizle ters orantılıdır.

9- Bir konuda fikir ayrılığı yaşayabilirsiniz. Zaten ortada bir konu varsa genelde fikir ayrılığı yaşarsınız. Bu durumda yapılacak en iyi şey o fikirden ayrılmaktır. Bunu mümkünse kalıcı, mümkün değilse geçici yapın.

10- Her ne olursa olsun, bu dönem geçicidir( büyükler öyle diyorlar). Onlar sizin, siz de onların canısınız. İleride birlikte gülüp eğlenmek için bugünlerin tadını çıkarmaya çalışın.

11- Son not: ileride Facebook a girip, bunu okuma ihtimallerine karşılık, tüm bunların gerçekle bir ilgisi yoktur, tamamen uydurmadır.

Ebeveynler de bazen saçmalar,
Kar etmez sonra ben yazmadım, diyip kaçmalar
Yapsan da en güzelinden açmalar, sarmalar
Gün gelir bu sözler dönüp seni tırmalar

                                     Reha Argaç
                                     Aralık 2019
                                     İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir